Europoslanci chtějí větší přísnost v boji proti daňovým únikům

Štrasburk – Europoslanci podporují novou unijní směrnici, jejímž cílem je boj proti daňovým únikům v Evropské unii. V některých bodech ale chtějí větší přísnost, než navrhuje Evropská komise. Europoslanci mají v této věci jen konzultativní roli, hlavní slovo budou mít ministři financí. Ti se v květnu na směrnici nedokázali shodnout, projednávat ji budou opět tento měsíc.


Smyslem směrnice, jejíž vznik urychlila kauza takzvaných Panamských dokumentů, je, aby firmy platily daně tam, kde vytvářejí zisk. Kvůli takzvaným daňovým rájům přicházejí členské země EU podle odhadů Evropské komise (EK) každoročně až o 70 miliard eur (1,9 bilionu Kč). Podle EK například některé nadnárodní korporace reálně platí daně jen dvě procenta, místo aby platily 20 až 30 procent.

Některé nadnárodní korporace využívají ke snížení daňové zátěže různé triky prostřednictvím filiálek sídlících v daňových rájích. „Každá uklízečka v Evropském parlamentu platí větší daně než McDonald's nebo Apple," tvrdil v dnešní rozpravě německý levicový europoslanec Fabio de Masi.

Hybridní uspořádání

Podle Luďka Niedermayera (TOP 09/STAN), který se na stanovisku Evropského parlamentu podílel jako jeden ze stínových zpravodajů, je důležité řešit hybridní uspořádání, v němž firmy využívají nesoulad mezi daňovými systémy. Český europoslanec v dnešní rozpravě ve Štrasburku nicméně dodal, že směrnice se nesmí stát škodlivou pro podniky, protože většina podniků daně platí a břemena pro ně jsou často vysoká.

Na rozdíl od současného návrhu Evropské komise europoslanci například požadují přísnější limity pro odpočet plateb úroků od základu daně. Zatímco EK navrhuje, aby si firmy směly odečíst až 30 procent, europoslanci chtějí limit jen 20 procent nebo dva miliony eur (54 milionů Kč) podle toho, co bude vyšší.

Europoslanci chtějí také přísnější zdaňování příjmů z třetích zemí, které jsou nyní často od daně osvobozeny, aby se zamezilo dvojímu zdanění. EK navrhuje, aby zisky vytvořené mimo EU a převáděné do unijní země byly zdaněny v EU, pokud daň odvedená mimo EU činila méně než 40 procent daně v dané zemi unie. Europoslanci chtějí osvobození od daně zrušit, pokud subjekt zaplatil mimo unii daň nižší než 15 procent národní daně.

Pro přísnější směrnici se v dnešní rozpravě vyslovila i britská labouristická poslankyně Anneliese Doddsová. "Apeluji na (britského) ministra financí George Osborna a další ministry financí, aby tyto ambicióznější návrhy přijali. Právě Spojené království si v boji proti daňovým únikům povede nejlépe, pokud zůstane v unii, " řekla Doddsová před europoslanci s asi půlročním dítětem v náručí.

Evropský komisař pro hospodářské a finanční záležitosti Pierre Moscovici dnes pozměňovací návrhy europoslanců kvitoval, podle něj by se ale některé z nich daly zahrnout do jiných iniciativ."