Nositel Nobelovy ceny za ekonomii Stiglitz vyzval ke globálnímu řešení daňových podvodů

Nositel Nobelovy ceny za ekonomii Joseph Stiglitz debatoval se členy europarlamentního výboru PANA o daňových podvodech, jejich globálním řešení a roli EU na cestě k větší daňové transparentnosti ve světě.


Nositel Nobelovy ceny za ekonomii Joseph Stiglitz vystoupil 16. listopadu 2016 na půdě Evropského parlamentu před vyšetřovacím výborem pro praní peněz, vyhýbání se daňovým povinnostem a daňové úniky (PANA), aby seznámil členy výboru se svou prací v investigativním výboru panamské vlády v kauze Panama Papers.

Stiglitz uvedl, že kauza jen uvedla na světlo velikost problému daňových podvodů, o jejichž existenci se již vědělo. Přitom panamská právní společnost Mossack Fonseca nepatří v Panamě k těm největším. Podle Stiglitze by se měla Evropská unie postavit do čela boje s daňovými ráji a podvody.

Stiglitz vyzval ke globálnímu summitu, který by určil závazné principy a pravidla. Státy, které by nespolupracovaly, by měly být tvrdě sankciovány – např. tím, že se jejich bankám omezí vstup na mezinárodní trh. Suverenita států totiž, dle Stiglitze, s sebou přináší i odpovědnost a není možné, aby některé státy poškozovaly zájmy těch ostatních. Pozitivně se rovněž vyjádřil k myšlence zavedení globálního rejstříku skutečných vlastníků, který by měl být otevřený i veřejnosti. V závěru uvedl, že globální problémy si žádají globální řešení.

Písemné odpovědi J. Stiglitze na otázky výboru PANA si můžete přečíst zde.

Zpráva J. Stiglitze "Overcoming the Shadow Economy" k dispozici zde/ PDF k dispozici v sekci Panama Papers.